Proponowane wynagrodzenie w ofertach pracy

Praca w budownictwie i wynagrodzenie, które budzi wciąż kontrowersje 

  Wszyscy mamy za sobą takie doświadczenie: w Internecie znajdujesz świetną ofertę pracy, która idealnie pasuje do Twojego doświadczenia, umiejętności i wiedzy. Z rosnącym podekscytowaniem czytamy opis stanowiska, dopóki nie dojdziemy do końca i nie zobaczymy podanego wynagrodzenia. A w większości przypadków, raczej jego brak...

 

Czy oferty pracy, które nie zawierają widełek finansowych, powinny być od razu odrzucane?
Czy zwracamy uwagę na renomę Firmy i dajemy szansę takiemu ogłoszeniu?

Dlaczego w ofertach pracy nie ma podanych wynagrodzeń?

   

  Być może wynika, to z faktu, że Firmy chcą pracowników, którzy są podekscytowani pracą, a nie tylko wypłatą. Zachowanie się w kwestii wynagrodzeń jest jednym ze sposobów sprawdzenia zainteresowania Kandydatów danym stanowiskiem. Kandydaci, którzy przesyłają swoje CV bez znajomości wynagrodzenia, muszą być naprawdę zainteresowani pracą i takim stanowiskiem.

 

Być może jednym z wielu powodów, dla którego pracodawcy nie uwzględniają zakresów wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę, jest to, że mają nadzieję znaleźć niesamowitego kandydata za niskie wynagrodzenie. Ale takie podejście jest nie najlepszą praktyką biznesową. Marnujemy czas i energię obu stron.

 

Kolejnym powodem może być, fakt że w Firmach występują duże różnice w wynagrodzeniach pracowników - nawet między osobami na tym samym stanowisku i obowiązkach. Zatrudniając nowego pracownika, Firma może wstrzymać się z ujawnianiem wynagrodzenia, jeżeli jest ono znacząco inne, niż wynagrodzenie dotychczasowego pracownika na równoważnym stanowisku.

Jak brak podanego wynagrodzenie wygląda z punku widzenia przyszłego pracownika?

   

   Możesz bezwzględnie poprosić rekrutera o widełki finansowe przed przesłaniem CV. Zadając to pytanie, faktycznie wyświadczasz rekruterom przysługę, oszczędzając wszystkim czas - swój, ich i zespołu rekrutującego. Nie ma konkretnego uzasadnienia biznesowego dla pracodawcy, dlaczego nie ujawnia zakresu wynagrodzenia w procesie rekrutacyjnym.

Jak odpowiadasz na pytanie "Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe na tym stanowisku?

   

Firmy często odwracają sytuację i pytają Kandydatów jakie są ich oczekiwania finansowe. Co wtedy odpowiedzieć? Możesz powiedzieć, że jesteś elastyczny, wtedy kiedy faktycznie, nie wiesz do końca jaką pensję chcesz mieć.

Jeżeli od początku wiesz, że chcesz zarobić tą konkretną sumę, to zaznacz, że mniej niż ta kwota, nie chcesz zarabiać Możesz spróbować omówić pytanie szeroką odpowiedzią, na przykład: „Moje oczekiwania dotyczące wynagrodzeń są zgodne z moim doświadczeniem i kwalifikacjami”, bądź „Jest to dla mnie właściwa praca, jestem pewien, że możemy dojść do porozumienia w kwestii wynagrodzenia ”. Zwykle możesz poprosić o 10–20% więcej, niż obecne wynagrodzenie.

 

 

  

loading...
Artykuły - pracawbudownictwie.com.pl