Sposoby na znalezienie pracy w budownictwie
- porady dla Pracownika Budowlanego
Budownictwo jest zróżnicowaną, wymagającą i satysfakcjonującą dziedziną, a rynek pracy w branży budowlanej kwitnie teraz. Chociaż nie ma jednej właściwej drogi do branży budowlanej, jeśli zastosujesz się do tych wytycznych, masz szansę z powodzeniem rozpocząć karierę w budownictwie.
Istnieje kilka różnych sposobów zdobycia pracy w budownictwie.
Zrób plan
W zależności od rodzaju pozycji, którą jesteś zainteresowany, istnieją różne wymagania dotyczące wejścia w pole. Na przykład rola Cieśli szanlunkowego ma zupełnie inny zakres obowiązków, a zatem zupełnie inny zestaw wymaganych umiejętności w porównaniu do Operatora żurawia lub Tynkarza.
Jeśli nie wiesz dokładnie, jakie są Twoje długoterminowe cele zawodowe, nie martw się - istnieje ogromne pole do rozwoju z jednej pozycji na drugą. Zacznij od określenia, gdzie chcesz wejść na pole budowy, a następnie zrób plan, aby spełnić minimalne wymagania dla tej pozycji.
Lista stanowisk w branży budowlanej
Zdobądź swój dyplom
Prawie wszystkie stanowiska pracy w branży budowlanej wymagają dyplomu ukończenia szkoły średniej lub zawodowej. Posiadanie ukończenia szkoły średniej możesz podjąć pracę i pełnić obowiązki w zakresie ogólnej pracy budowlanej, dzięki czemu będziesz mógł zacząć budować swoje doświadczenie.
W przypadku bardziej wykwalifikowanych stanowisk pracy możesz chcieć zdobyć stopień naukowy lub techniczny w odpowiedniej dziedzinie takich jak zarządzanie projektami, szacowanie, bezpieczeństwo i kontrola jakości. Poziom wykształcenia powinien być ściśle związany z pozycją, na którą masz nadzieję wylądować w przyszłości.
Zacznij od zera
Jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie do branży budowlanej jest znalezienie niewykwalifikowanych lub ogólnych stanowisk pracy na placu budowy. Zazwyczaj oferty pracy dla pomocnika lub robotnika budowlanego nie wymagają dużego (jeśli w ogóle) doświadczenia lub szkolenia, i mogą dać świetny obraz na to, jak działa plac budowy.
Pracownicy ogólnobudowlani mogą wykonywać podstawowe zadania związane z pracą i budową, sprzątaniem, obsługą materiałów oraz pełnić inne obowiązkami pomocnicze. Te rodzaje pozycji będą wymagały zdolności do pracy głównie na zewnątrz, i są to bardzo wymagające fizycznie. Mogą jednak dostarczać nieocenionych doświadczeń oraz umożliwić prezentację swoich swoich umiejętności firmom i specjalistom z branży budowlanej, od których można się wiele nauczyć oraz awansować.
Zdobądź Certyfikat, ukończ kursy i szkolenia
Istnieje wiele profesjonalnych certyfikatów, które mogą wzmocnić twoje CV i dodać do zestawu umiejętności budowlanych. Profesjonalny pracownik budowlany ma ukończone kursy z zakresu np. montażu szalunków, montażu suchej zabudowy, murowania, montażu izolacji lub instalacji, certyfikaty potwierdzające biegłość w posługiwaniu się określonym typem ciężkiego sprzętu; itp.
Certyfikaty mogą być wykorzystane do uzupełnienia wykształcenia, lub mogą być wykorzystane do wykazania biegłości technicznej i zrekompensowania braku wykształcenia.
Ukończenie jednego lub więcej kursów będzie narzędziem, które pomorze Ci osiągnąć więcej na rynku pracy w firmach budowlanych
Programy stażowe
Praktyki zawodowe są powszechnym wymogiem dla wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej, w tym w elektrotechnice, inżynierii lądowej, inżynierii mechanicznej, HVAC, hydraulice, ślusarskie, stolarstwie, spawalnictwie itp.
Praktyki zawodowe są alternatywną drogą kariery, lub mogą stanowić uzupełnienie wykształcenia budowlanego (np. ukończonego technikum budowlanego) lub posiadanych kursów i certyfikatów. Zapewniają praktyczną wiedzę, praktyczne umiejętności na poziomie podstawowym dla odbywającego takie praktyki robotnika.
Praktyki pozwalają uczyć się bezpośrednio od mistrza w swoim rzemiośle. Okres praktyki trwa zwykle od dwóch do czterech lat.
Aktualne oferty praktyk i staży w branży budowlanej można znaleźć pod tym linkiem: https://pl.jooble.org/praca-praktyki+studenci+budownictwa
Zbuduj swoją sieć kontaktów
Badania pokazują, że ponad połowa miejsc pracy jest zapełnianych pracownikami z polecenia lub innymi formami nawiązywania kontaktów. Dla Ciebie oznacza to tyle, że musisz zbudować swoją sieć, aby mieć dostęp do ofert, które nigdy nie zostaną opublikowane na stronach firmowych lub tablicach ogłoszeń.
W pracy na budowie będziesz współpracować z wieloma firmami. Poświęć trochę czasu na rozmowę z innymi specjalistami z branży budowlanej;
- poproś o spotkanie,
- wymień się numerem telefonu,
- wymień się kontaktem na portalu społecznościowym.
W pracy na budowie będziesz współpracować z wieloma firmami. Poświęć trochę czasu na rozmowę z innymi specjalistami z branży budowlanej
Pamiętaj - dobre CV
Szukając pracy w branży budowlanej, należy pamiętać, że duże, uogólnione tablice ogłoszeń mogą generować setki, a nawet tysiące odpowiedzi na pojedyncze ogłoszenie o pracę. Szanse na zauważenie Twojego CV przez menedżera ds. Zatrudnienia i wyróżnienie się na tle innych kandydatów będą większe, jeśli przygotujesz czytelne i interesujące CV.
Sprawdź 7 powodów, dla których warto pracować w budownictwie