Pracownicy budowlani pod koniec roku szukają częściej pracy, ponieważ budowy dobiegają końca, nowe budowy się rozkręcają, ale też perspektywa kilku miesięcy zimowych czasem blokuje postęp prac budowlanych. Inżynier szuka nowych możliwości rozwojowych, Kierownik chce nowych budów. Kiedy lepiej unikać zmiany pracy? Dlaczego w grudniu poszukiwania pracy, nie zawsze kończą się pomyślnie?

Czy koniec roku to dobry czas na zmianę pracy kiedy firmy rekrutują najczęściej?

Warto pamiętać, że końcówka roku dla każdego jest nerwowa. Firma chce wyrobić założone wyniki, pracownicy są poddenerwowani czy będą premie świąteczne. Oferty pracy są, ale czy tak naprawdę firmy szukają? Czy oferty są po to aby się rozeznać jakie jest faktycznie zainteresowanie danym stanowiskiem.

Kiedy więc zrobić pierwszy krok i przejrzeć oferty pracy?

Styczeń i luty to najlepsza pora roku na poszukiwanie nowej pracy. Rekruterzy i Managerowie HR pod koniec roku też toną w papierkach, statystyki w firmie same się nie zrobią. Zestawienia tego co działo się w kończącym się roku interesują szefostwo firmy. Więc procesy rekrutacyjne zostają zamrożone, na nowy rok. Oferty pracy i owszem są wystawiane, bazy kandydatów budowane, bo przecież po nowym roku może być zapotrzebowanie na nowych pracowników.

Nowe budżety na nowy rok, większość pracowników powraca też z zaległych urlopów, a firmy pod koniec roku często mają zaległości w zatrudnieniu, które zamierzali zrobić, ale wstrzymali się z tym – aż po nowym roku...

  

Oczekiwania finansowe pracowników mijają się z propozycjami pracodawcy?

Pewnie dzieje się tak dlatego, że od nowego roku być może szykują się podwyżki w kosztach dla pracodawcy. Warto więc zastanowić się czy mając pewną posadę w grudniu szukać szczęścia w poszukiwaniu nowych wyzwań zawodowych, czy lepiej przeczekać do nowego roku?

Styczeń i luty to najlepsza pora roku na poszukiwanie pracy. To dwa najlepsze miesiące na poszukiwanie długoterminowych, pełnoetatowych miejsc pracy. W tych miesiącach większość firm otrzymuje zaktualizowane budżety i prognozy sprzedaży. Kierownicy mają lepsze pojęcie o tym, czego potrzebują i czy mogą sobie pozwolić na zatrudnienie nowych członków zespołu.

Zarazy zimowe: listopad i grudzień?

Większość firm opóźnia zatrudnienie w grudniu. O ile nie szukasz pracy sezonowej lub innej przeciętnej pozycji, która jesteś zmuszony wziąć by opłacić rachunki, początek zimy oznacza początek mniejszych możliwości.

Aktualizacja 2022/2023 - co się dzieje na rynku pracy, kiedy tyle się dzieje w kraju i na świecie?

Rok dobiega końca, mierzymy się z wojną w pobliżu naszych granic, a w kraju? No cóż w kraju kryzys, wysoka inflacja, zarobki które nadal nie są adekwatne do naszych wydatków, budżet się z dnia na dzień uszczupla, a zakupy w sklepach codziennie pokazują nam że będzie jeszcze gorzej.

Nie wspominając już o kosztach prowadzenia budów. Ceny na prąd i gaz nie napawają optymizmem. Specjaliści twierdzą, że koniec roku 2022 jak i cały przyszły rok 2023 to będzie największy kryzys od 50 lat, wiele firm szykuje zwolnienia, ponieważ nie stać ich na niektórych Pracowników.

Idzie cięcie kosztów i chude lata?

Prace na budowach dobiegają końca, niektórzy zastanawiają się czy to dobry moment na szukanie czegoś nowego. Trapi pytanie jakiego wynagrodzenia oczekiwać w 2023 roku, skoro wszyscy uszczuplają portfel wydatków, a co za tym idzie także Pracodawcy.

Przełom końca i początku roku, to także aktualizacja zmieniającego się prawa, oraz uchwalanie budżetów na kolejny rok. Ciągle słyszymy – redukcja etatów, ale co przykre wiele firm również pod koniec roku podejmuje decyzję o zawieszeniu – czy zamknięciu działalności.

loading...
Artykuły - pracawbudownictwie.com.pl