Kierownik robót sanitarnych w Polsce

Kim jest Kierownik robót sanitarnych

Kierownik robót sanitarnych w Polsce to osoba, która pełni samodzielną funkcję techniczną na budowie i nadzoruje wykonanie instalacji sanitarnych, takich jak wodociągi, kanalizacja, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, gaz, sprężone powietrze i inne. Kierownik robót sanitarnych jest odpowiedzialny za jakość, terminowość i bezpieczeństwo wykonywanych robót w zakresie swojej specjalności i posiadanych uprawnień, a także za zgodność z dokumentacją techniczną, przepisami prawa i umową z inwestorem. Kierownik robót sanitarnych musi posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane, doświadczenie zawodowe, wiedzę techniczną i umiejętności organizacyjne. Kierownik robót sanitarnych może być zatrudniony przez firmę wykonawczą, inwestora, w przedsiębiorstwo miejskie (wodociągach, zakładach komunalnych, przedsiębiorstwach komunikacyjnych), urzędy lub biuro projektowe. Kierownik robót sanitarnych może też prowadzić własną działalność gospodarczą i oferować swoje usługi na rynku. Kierownik robót sanitarnych ponosi odpowiedzialność cywilną, zawodową i dyscyplinarną za ewentualne szkody, błędy lub uchybienia na budowie. Kierownik robót sanitarnych powinien posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które chroni go przed roszczeniami odszkodowawczymi. Średnie wynagrodzenie dla kierownika robót sanitarnych w Polsce wynosi 107 724 zł netto rocznie.

Jak zostać Kierownikiem robót sanitarnych w Polsce?

Aby zostać kierownikiem robót sanitarnych w Polsce, musisz spełnić kilka warunków. Po pierwsze, musisz mieć wykształcenie wyższe techniczne na jednym z kierunków odpowiednich dla specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Możesz to zrobić na studiach drugiego stopnia (magisterskich) lub pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich) na takich kierunkach jak energetyka, inżynieria środowiska, inżynieria naftowa, inżynieria gazownicza lub wiertnictwo nafty i gazu.

Po drugie, musisz odbyć praktykę zawodową pod okiem kierownika praktyki, który ma uprawnienia budowlane w tej samej specjalności i zakresie. Czas trwania praktyki zależy od rodzaju i stopnia wykształcenia. Jeśli masz studia drugiego stopnia, musisz odbyć półtoraroczną praktykę na budowie. Jeśli masz studia pierwszego stopnia, musisz odbyć trzyletnią praktykę na budowie. Praktyka musi obejmować roboty budowlane związane z instalacjami sanitarnymi, takimi jak projektowanie, wykonawstwo, nadzór, odbiór lub eksploatacja.

Po trzecie, musisz zdać egzamin na uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Egzamin jest zdawany przed komisją egzaminacyjną, która jest powoływana przez okręgową izbę inżynierów budownictwa. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej i sprawdza znajomość przepisów prawa, norm technicznych i zasad projektowania i kierowania robotami budowlanymi. Aby przystąpić do egzaminu, musisz złożyć wniosek i dokumenty kwalifikacyjne, takie jak dyplom ukończenia studiów, zaświadczenie o odbyciu praktyki, oświadczenie o niekaralności i ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

Jeśli zdasz egzamin, otrzymasz w drodze decyzji administracyjnej uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Uprawnienia te mogą być bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie, w zależności od rodzaju i stopnia wykształcenia. Uprawnienia bez ograniczeń uprawniają do kierowania robotami budowlanymi przy każdym obiekcie budowlanym, natomiast uprawnienia w ograniczonym zakresie tylko przy obiektach o kubaturze do 1000 m3.

Po uzyskaniu uprawnień budowlanych musisz złożyć wniosek o wpis na listę członków samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, który zrzesza wszystkie osoby z uprawnieniami budowlanymi. Wpis na listę jest obowiązkowy i wiąże się z opłatą składki członkowskiej i przestrzeganiem zasad etyki zawodowej. Wpis na listę umożliwia wykonywanie zawodu kierownika robót sanitarnych w Polsce.

Jakie są obowiązki Kierownika robót sanitarnych

Obowiązki Kierownika robót sanitarnych w Polsce są związane z nadzorem i organizacją robót związanych z instalacjami sanitarnymi, takimi jak wodociągi, kanalizacja, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, gaz, sprężone powietrze i inne. Niektóre z tych obowiązków to:

Planowanie, organizacja i koordynacja prac związanych z robotami sanitarnymi.

Wykonywanie pomiarów i obliczeń związanych z przygotowaniem projektów i kosztorysów.

Zarządzanie pracownikami oraz rekrutowanie nowych członków zespołu

Zapewnienie przestrzegania norm i standardów bezpieczeństwa i higieny pracy na placu budowy.

Kontrola jakości wykonywanych robót sanitarnych i eliminowanie błędów.

Weryfikacja dokumentacji oraz zastosowanych rozwiązań.

Prowadzenie dokumentacji w zakresie robót sanitarnych oraz sporządzanie dokumentacji powykonawczej.

Odbiór robót od podwykonawców i przekazanie robót Inwestorowi.

Organizacja oraz nadzór budowy zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego, polskimi normami, zasadami BHP i ppoż

Jaka jest odpowiedzialność Kierownika robót sanitarnych?

Jaką odpowiedzialność ponosi Kierownik robót sanitarnych w Polsce?

Odpowiedzialność zawodowa kierownika robót sanitarnych obejmuje również przestrzeganie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 290 z późniejszymi zmianami) która określa prawa i obowiązki uczestników procesu inwestycyjnego, w tym kierownika budowy lub kierownika robót2. Kierownik robót sanitarnych podlega również przepisom o odpowiedzialności zawodowej i karnej, określonych w ustawie.

Odpowiedzialność wykonawcy robót sanitarnych, czyli przedsiębiorstwa budowlanego, jest regulowana przez ustawę z dnia 23 kwietnia 1994 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 380 z późniejszymi zmianami), w tytule XVI – Umowa o roboty budowlane (art. 647-658). Wykonawca robót sanitarnych zobowiązuje się do wykonania określonych robót budowlanych lub obiektu zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót oraz do odebrania robót (obiektu] i zapłaty umówionego wynagrodzenia2. W przypadku gdy roboty budowlane zostały wykonane wadliwie, inwestor może realizować uprawnienia wynikające z zapisów kodeksu cywilnego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o obowiązkach i wymaganiach dotyczących kierownika robót sanitarnych, możesz zapoznać się z ofertami pracy na tym stanowisku, które znalazłem w siec

Z jakim ryzykiem wiąże się praca na stanowisku Kierownika robót sanitarnych w Polsce?

Praca na stanowisku kierownika robót sanitarnych w Polsce wiąże się z wieloma ryzykami zawodowymi, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo kierownika i innych osób zaangażowanych w budowę.
Niektóre z tych ryzyk to:

Ryzyko upadku z wysokości, np. podczas pracy na rusztowaniach, dachach, balkonach, mostach, wieżach, itp. Upadek z wysokości może spowodować poważne obrażenia ciała, niepełnosprawność lub śmierć.

Ryzyko uderzenia przez spadające przedmioty, np. narzędzia, materiały budowlane, elementy konstrukcyjne, itp. Uderzenie przez spadający przedmiot może spowodować urazy głowy, klatki piersiowej, kończyn lub innych części ciała.

Ryzyko potknięcia się, poślizgnięcia się lub upadku na tym samym poziomie, np. na nierównej, śliskiej, zaśmieconej lub nieoświetlonej powierzchni. Potknięcie się, poślizgnięcie się lub upadek na tym samym poziomie może spowodować złamania, skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia lub inne obrażenia.

Ryzyko uderzenia o wyposażenie biura, np. meble, drzwi, okna, ściany, itp. Uderzenie o wyposażenie biura może spowodować siniaki, zadrapania, rany cięte lub inne uszkodzenia skóry i tkanek miękkich.

Ryzyko związane z energią elektryczną, np. porażenie prądem, zwarcie, przepięcie, pożar, wybuch, itp. Związane z energią elektryczną może spowodować oparzenia, porażenia, utratę przytomności, zatrzymanie akcji serca, uszkodzenie narządów wewnętrznych lub śmierć.

Ryzyko związane z hałasem, np. od maszyn budowlanych, pojazdów, narzędzi, itp. Związane z hałasem może spowodować uszkodzenie słuchu, bóle głowy, stres, zmęczenie, zaburzenia snu, koncentracji lub komunikacji.

Ryzyko związane z oświetleniem, np. nadmiernym lub niedostatecznym oświetleniem, oślepianiem, odbiciami, itp. Związane z oświetleniem może spowodować uszkodzenie wzroku, bóle głowy, zmęczenie, podrażnienie oczu, zaburzenia widzenia lub orientacji.

Ryzyko związane z czynnikami psychofizycznymi, np. obciążeniem statycznym, stres, presją czasu, odpowiedzialnością, konfliktami, itp. Związane z czynnikami psychofizycznymi może spowodować zaburzenia układu nerwowego, krążenia, oddechowego, trawiennego, mięśniowo-szkieletowego, hormonalnego, odpornościowego lub psychicznego.

Aby zminimalizować ryzyka zawodowe związane z pracą na stanowisku Kierownika robót sanitarnych, należy stosować odpowiednie środki ochronne, takie jak:

Środki ochronne techniczne, np. zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, zabezpieczenia przed spadającymi przedmiotami, zabezpieczenia przed energią elektryczną, zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe, ograniczenie hałasu i poprawa oświetlenia, itp.

Środki ochronne organizacyjne, np. planowanie i organizacja prac, kontrola i nadzór nad pracami, szkolenia i instruktaże, informowanie i komunikowanie, przestrzeganie przepisów i norm, itp.

Środki ochronne indywidualne, np. stosowanie odzieży i obuwia roboczego, stosowanie sprzętu ochrony osobistej, np. kasku, rękawic, okularów, słuchawek, itp., dbanie o higienę osobistą i zdrowy tryb życia, itp.

Oferta pracy dla Kierownika robót sanitarnych – przykładowa oferta

Miejsce pracy: Kraków

Kierownik robót sanitarnych w wodociągach

Firma Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. poszukuje Kierownika robót sanitarnych do nadzorowania i koordynowania robót związanych z budową, modernizacją i utrzymaniem sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na terenie miasta.

Obowiązki:

kierowanie i nadzorowanie robót sanitarnych zgodnie z harmonogramem, budżetem i jakością,

współpraca z kierownikiem budowy, projektantem, inwestorem i podwykonawcami,

kontrola dokumentacji technicznej, prawnej i administracyjnej,

rozwiązywanie problemów technicznych i organizacyjnych,

dbanie o przestrzeganie przepisów BHP i ochrony środowiska,

raportowanie postępów i wyników robót.

Wymagania:

wykształcenie wyższe techniczne w zakresie instalacji sanitarnych lub pokrewne,

uprawnienia budowlane w specjalności sanitarnej,

minimum 3 lata doświadczenia na podobnym stanowisku,

znajomość przepisów prawa budowlanego, norm i standardów branżowych,

umiejętność czytania i interpretacji dokumentacji technicznej,

umiejętność kierowania zespołem i zarządzania projektami,

komunikatywność, odpowiedzialność, samodzielność,

prawo jazdy kat. B.

Oferujemy:

umowę o pracę na pełen etat,

atrakcyjne wynagrodzenie adekwatne do umiejętności i doświadczenia,

możliwość rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji,

pracę w stabilnej i renomowanej firmie,

narzędzia pracy i służbowy samochód,

pakiet socjalny i medyczny.

Jeśli jesteś zainteresowany/a naszą ofertą, prześlij swoje CV i list motywacyjny na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem “Kierownik robót sanitarnych”. Prosimy o załączenie klauzuli: “Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 922).”

Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.